پست ثابت

وبلاگ دانشجویان و فارغ التحصیلان زیست شناسی دانشگاه آزاد قم

بزرگترین مولکول ترکیبی جهان

 • مهدی احمدی فر
 • شنبه 30 بهمن1389 , 21:13
محققان موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در زوریخ موفق شده اند بزرگترین مولکول ترکیبی پایدار جهان را متشکل از 200 میلیون اتم هیدروژن بسازند.

بزرگترین مولکول ترکیبی پایدار که تا به حال ساخته شده است. این مولکول با قطری برابر 10 نانومتر و جرمی برابر 200 میلیون اتم هیدروژن با زائده هایی شاخه مانند تزئین شده و مسیر تولید ساختارهای پیچیده با قابلیت ذخیره دارو درون پیچ و خمها و یا اتصالات مولکولی را در مواد مختلف هموار خواهد کرد.

ریز مولکولهای پیچیده در طبیعت فراوان یافت می شوند و مولکول PG5 ابعادی برابر یک تک رشته ویروس تنباکو را دارد اما ساختن چنین مولکول بزرگی در آزمایشگاه بسیار دشوار است زیرا اجزای این مولکول در حین ساخته شدن میل دارند از یکدیگر جدا شوند.

پیش از این پلیستیرن بزرگترین مولکول ترکیبی پایدار بود که از حجمی برابر 40 میلیون اتم هیدروژن تشکیل شده بود. برای خلق این مولکول جدید غول پیکر محققان موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در زوریخ فرایند ترکیب کردن را که طی آن مولکولهای کوچک تر به یکدیگر وصل شده و زنجیره ای بلند را تشکیل می دهند، آغاز کردند. سپس به این زیرساختار کربنی و هیدروژنی شاخه هایی از حلقه های بنزن و نیتروژن به همراه کربن و هیدروژن افزوده شد.

سپس این چرخه چندین بار تکرار شد و شاخه های فرعی تری را به شاخه های موجود این مولکول افزود تا ساختاری درخت شکل به وجود آید. نتیجه این عملیات مولکول PG5 بود که ساخت کل آن در پی شکل گیری 170 هزار اتصال رخ داد.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققان معتقدند ساخت مولکولهایی مشابه PG5 می تواند در ساخت ابزارهای انتقال دارو که می توانند به واسطه شاخه های متعددشان به هدف وصل شده و دارو را انتقال دهند کاربرد داشته باشد. محققان باور دارند در حال حاضر هیچ پدیده ای وجود ندارد که بتواند با گنجایش مولکول PG5 مقابله کند.
گیاه الکترونیکی

 • مهدی احمدی فر
 • سه شنبه 12 بهمن1389 , 21:9
محققان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا به تازگی ابزار آزمایشی خورشیدی ارائه کرده اند که می تواند مانند گیاهان با تبدیل نور خورشید به انرژی رفتارهای گیاهان زنده را در تولید انرژی شبیه سازی کند.


انسانها و پستانداران

 • مزودرم
 • جمعه 17 دی1389 , 10:56

هنگامی که انسان در حدود 10000 سال قبل روشهای کشاورزی را توسعه داد، اهلی کردن پستانداران رانیز آغاز نمود. مطمئنا  سگ ها درمیان اولین اهلی شدگان بودند و احتمالا بصورت داوطلبانه به انسان وابسته شدند. سگ ها یکی از گونه های بسیار سازش پذیر و به لحظ ژنتیکی بسیار انعطاف پذیر از گرگ ها اشتقاق یافته اند. گربه های خانگی که احتمالا از نژادی وحشی ازگربه های آفریقایی اشتقاق یافته اند، نسبت به سگ ها از لحاظ ژنتیکی دارای تنوع ژنتیکی کمتر و مطمئنا به میزان کمتری اجتماعی هستند.
دلیل خواب رفتن سریع دست و پا چیست؟

 • مدیر
 • یکشنبه 12 دی1389 , 8:41

آیا می دانید چرا پای تان هنگامی که خواب هستید می گیرد ؟ چه علتی دارد ؟یک متخصص ارتوپدی اظهار کرد: گرفتگی عضلات در خواب اغلب به دلیل عکس‌العمل یا همان ریفلاکس بیش از حد عضلات است……

دکتر مجتبی آذریانیان گفت: گرفتگی عضلات در خواب اغلب به دلیل رفلاکس بیش از حد عضلات است. فرد وقتی در خواب جابجا شده و تکان می‌خورد، ماهیچه‌های ساق پا جمع شده و تاندون‌ها کشیده می‌شوند.

این عمل باعث تحریک گیرنده‌های عصبی موجود درتاندون‌ها شده و با فرستادن پیام‌های عصبی به نخاع، منقبض شدن عضلات را اعلام می‌کند. بعضی اوقات عضلات در همان حالت انقباض باقی مانده و صدمه می‌بیند.

وی عنوان کرد: گرفتگی دردناک عضلات در شب، می‌تواند به دلیل صدمات عصبی مانند کوفتگی عصب، آسیب‌های عضلانی، قطع موقتی جریان خون به پاها و مقادیر غیرعادی املاح یا هورمون‌ها در بدن باشد که اگر فرد دارای یکی از این مشکلات باشد، باید به پزشک مراجعه کند.

دکتر آذریانیان در ادامه گفت: شخص اگر مشکل جدی نداشته باشد، می‌تواند قبل از خواب با انجام کارهایی که باعث کاهش رفلاکس (واکنش) کششی می‌شوند از گرفتگی عضلات پا جلوگیری کند که این موارد شامل انجام ورزش مخصوص پا است که باعث کشیدگی ساق پا می‌شود به طوری که فرد روی شکم دراز کشیده و کف دست‌ها را بر روی زمین گذاشته و با بالا و پائین آوردن دست‌ها، شکم را به زمین نزدیک و دور می‌کند. همچنین استفاده از تشک گرماده به مدت ۱۰ دقیقه قبل از خواب که باعث گرم شدن پا می‌شود نیز مفید است.
زیباترین تصاویرجهان کوچک

 • باقری
 • جمعه 3 دی1389 , 0:48

رقابت سالانه عکاسي «جهان کوچک» به پشتيباني مالي شرکت «نيکون» سالانه تصاوير شگفت‌انگيزي از پيچيدگي و زيبايي حيات از دريچه ديد ميکروسکوپ‌ها ارائه مي‌کند.

 برندگان نهايي رقابت سالانه جهان کوچک شرکت نيکون اعلام شدند. عکس‌هاي ارائه شده در اين رقابت، عکس‌هاي ميکروسکوپي از ذرات يا اجسامي هستند که زيبايي دروني آنها را نمي‌توان با چشم غير مسلح مشاهده کرد.
پرندگان با لهجه آواز می‌خوانند

 • مدیر
 • چهارشنبه 1 دی1389 , 20:40

افرادی که در یک کشور، در مناطق مختلف زندگی می‌کنند یا لهجه‌های متفاوتی از یکدیگر صحبت می‌کنند، اما نباید اینگونه متصور شد که چنین ویژگی تنها به دنیای انسان‌ها تعلق دارد، زیرا دنیای پرندگان نیز مملو از لهجه‌های آوازی متنوع است.
قدرت شامه سگ در تشخیص سرطان!

 • اکتودرم
 • سه شنبه 30 آذر1389 , 23:35

نظر پژوهشگران امریکایی بر این است که از حس بویایی فوق العاده سگ ها میتوان برای کمک به تشخیص اولیه سرطان استفاده کرد.مطالعات انها حاکی ازان است که سگهای خانگی با پرورش معمولی می توانند مراحل نخستین سرطان ریه وپستان را، فقط با بوییدن بازدم افراد، تشخیص دهند.
تاریخچه مواد زیستی

 • اکتودرم
 • یکشنبه 21 آذر1389 , 21:25

بدن انسان و تمام موجودات محیط پیرامونش از مجموعه های مولکولی متداخلی تشکیل شده است که مبنای ساختمانی انها را اتم های عناصر تشکیل می دهند.بین انسان و موجودات اطرافش ارتباط دائمی برقرار است.در ترکیب شیمیایی بدن انسان بالغ حدود 65% اب،30% مواد الی، و 5% مواد معدنی وجود دارد.برای ادامه حیات باید مولکول های سازنده سلول ها مرتبا نو و تجدید شوند.پس با توجه به اینکه حدود 45 نوع ماده مغذی ضروری در بدن سنتز نمی شود انسان شدیدا به خوردن غذا نیازمند است.

در سال 1789،فور کوری سه محصول حیوانی را بر اساس میزان نیتروژن ان ها را از هم تمیز داد و یافته هایش رادرباره پروتئین به ثبت رساند.او هم چنین بافت چربی ونوع کلسترول صفراوی را کشف کرد.

در سال 1742 شیل ،اسید تارتاریک،اسید سیتریک و اسید لاکتیک را کشف کرد.

در سال 1747،مارگراف به وجود قند شیر پی برد قند مالت به وسیله پروت در سال 1806کشف شد.

وی بعدها بلورهای گلوکز را از اب انگور به دست اورد.

درسال 1814 چورائول متوجه شد که چربی ها از اسیدهای چرب و گلیسرول تشکیل شده اند.

در سال 1815 کرشوف اسید تجزیه کننده نشاسته را بررسی کرد.

مصرف گوشت برای بازسازی عضلات در طول تمرینات سنگین عضلانی اولین بار در تاریخ یونان از قرن پنجم قبل از میلاد شروع شد.یونانیان به جای استفاده ازکربوهیدرات برای ازمودنهایشان یک رژیم پروتئینی را به کار گرفتند که در نتیجه حجم عضلانی ازمودنی افزایش یافت.

کشف ویتامین ها این تصور را به وجود اورد که اگر مقدار کمی از ماده ای خوب است پس مقدار زیادتری از ان ماده مفیدتر خواهد بود.ظهور این ایده باعث شد تا عده ای از سودجویان به تولید انواع قرص های پروتئینی ،ویتامینی و مواد معدنی دست بزنند.
برای اینکه بدنتان سالم بمانددر این ساعت آب بنوشید!

 • باقری
 • یکشنبه 21 آذر1389 , 0:23

دکتر فریبرز مهدی‌پور گفت: مصرف آب در هنگام غذا خوردن به دلیل رقیق کردن آنزیم‌های گوارشی و برگشت دادن محتویات معده به مری، موجب تشدید عارضه مبتلایان می‌شود.

این متخصص تغذیه بهترین زمان برای نوشیدن آب را نیم ساعت قبل از غذا و دو الی سه ساعت بعد از صرف غذا بیان کرد و افزود: نوشیدن آب ضمن غذاخوردن معده را نیز خسته می‌کند، همچنین نوشیدن آب بلافاصله پس از صرف غذا موجب رقیق شدن شیره معده می‌شود و اثر آنزیم‌های هضمی را به تعویق می‌اندازد و در هضم غذا اختلال ایجاد می کند.

دکتر مهدی پور همچنین تصریح کرد: حرکت و فعالیت بدنی قبل از غذا اشتهاآور است و حرکت آهسته چند دقیقه پس از صرف غذا باعث سهولت عمل هضم در معده می‌شود به طوری که احساس سنگینی و حتی اشکال در تنفس ناشی از سنگینی معده را نیز از بین می برد.

 
راه صحیح میوه خوردن چیست؟

 • باقری
 • یکشنبه 21 آذر1389 , 0:14
این است که میوه ها را بعد از مصرف غذا نخوریدمیوه ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است.
اگر میوه ها را به آن صورت بخورید، نقش مهمی در مسموم کردن سیستم بدنتان خواهند داشت بدنتان را با مقدار زیادی انرژی تامین میکنند که این انرژی به جای مفید بودن باعث از دست دادن وزن و کاهش قدرت برای انجام دیگر فعالیتهای زندگی میشود.زنبورهای قرمز و کمربندخورشیدی زردرنگ

 • باقری
 • یکشنبه 21 آذر1389 , 0:3

آینده ای بدون سوخت های فسیلی. این تصویری است که مدتها است در ذهن انسان نقش بسته و او را به طراحی پنل های خورشیدی و استفاده از آنها برای به دست آوردن انرژی های مورد نیازش از خورشید تشویق کرده است.

 اما جالب است بدانید که این انسان ها نیستند که با کمک مبدلهایی می توانند انرژی خورشیدی را به انرژی مورد نیاز خود تبدیل کنند. محققین آلمانی دریافتند که کمربند زرد رنگی که پشت زنبورهای قرمز است، تنها برای زیبایی این حشره نیست. بلکه همانند مبدلی انرژی نور خورشید تابیده را به انرژی مورد نیاز این حشره تبدیل می کند.
استفاده ازنانوذرات برای درمان سرطان

 • باقری
 • شنبه 20 آذر1389 , 0:33

روش درمان فتوديناميك (PDT) نوعي درمان سرطان است كه از تلفيق يك ماده شيميايي به نام حساس‌كننده نوري و نوعي خاص اشعه كه باعث كشتن سلولها مي شود حاصل مي‌شود. اگرچه روش PDT به طور گسترده‌اي جهت درمان سرطان پوست مورد استفاده قرار گرفته با اين حال استفاده از آن براي درمان سرطان هاي عميق تر يكي از مشكلات عمده پيش رو است چرا كه نور لازم جهت انجام PDT قادر به نفوذ به مناطق عمقي بافت‌ها نيست.
چسب زخم شگفت انگیز

 • باقری
 • جمعه 19 آذر1389 , 23:45

 شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای پانسمان کردن زخم و يا جراحتی از چسب زخم استفاده کنيد. اما با پوشيده شدن سطح جراحت توسط چسب از وضعيت آن با خبر نيستيد و نمی دانید که آیا زخم رو به بهبود است و يا در حال عفونی شدن.

محققین انجمن EMFT مونيخ، یک چسب هشدار دهنده عفونت ابداع کردند که می تواند وضعيت زخم را با تغيير رنگ خود بيان کند. اين برچسب هشدار دهنده با اندازگیری PH پوست بدن انسان می تواند شرايط عفونی و یا غير عفونی زخم را تشخيص دهد.
تاثیر خوردن بستنی بر روی مغز!

 • اکتودرم
 • پنجشنبه 18 آذر1389 , 23:35

زیست-عصب شناسان موسسه روان شناسی لندن در تازه ترین بررسی های خود در یافته اند،خوردن بستنی سبب تحریک همان بخشی از مغز می شود که مسئول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.

در این برسی ها روشن شد خوردن بستنی بلافاصله بر ناحیه موسوم به قشر چشمی پیشانی مغز تاثیر میگذارد

این ازمایشات با حمایت مالی یکی از شرکت های تولید کننده بستنی در اروپا انجام شد.
نتایج تحقیق اخیر که در کنفرانس متخصصان زیست عصب شناسی در شهر کاردیف مرکز کلان در "ویلز" انگلیس ارائه شده ، بخشی از تحقیقات گسترده‌تری است که در زمینه شناسایی مراکزی از مغز که احساسات مختلف را در اشخاص بوجود می‌آورد، در دست انجام است. محققان امیدوارند بتوانند جایگاه احساساتی نظیر ناامید شدن و سرماخوردگی و احساس تنهایی را مشخص سازند.

به نوشته روزنامه گاردین یک محقق انگلیسی که استاد علوم زیست –عصب شناسی در دانشگاه لندن است به زودی با یک بودجه دوازده میلیون پوندی نخستین تحقیقات خود را در حوزه نو ظهور زیست-عصب شناسی اجتماعی به اجرا در خواهد اورد.

یکی از اهداف این طرح استفاده از اطلاعات بدست آمده از تصاویر اسکنرها برای تشخیص این نکته است که کدام یک از کارمندانی که بابت بیماری مرخصی استحقاقی تقاضا می‌کنند، واقعا دچار بیماری هستند و کدام دسته تمارض می‌کنند. این محقق با بهره‌گیری از این نوع اسکنها توانسته است ناحیه‌ای از مغز را که در هنگام تقلب و فریبکاری فعال می‌شود مشخص کنند.
تبدیل بازدم انسان به سوخت زیستی

 • اکتودرم
 • پنجشنبه 18 آذر1389 , 7:28

محققان با ابداع یک فناوری نوین موفق شدند بازدم انسان را به سوخت زیستی تبدیل کنند.

متخصصان انگلیسی اعلام کردند فرودگاه (جان لنون) لیورپول در این کشور نخستین نقطه در جهان خواهد بودکه به این فناوری مجهز خواهد شد.

با به کار گیری تکنیک جدید در فرودگاه لیورپول از این پس بازدم مسافران به سوخت زیستی بازیافت می شود.این تکنیک جدید (اگزوباکس) نام دارد.اگزوباس گاز دی اکسید کربن موجود در محیط را که در اثر بازدم مسافران در فضای فرودگاه تولید می شود جمع اوری کرده و سپس ان را به سوختی تبدیل می کندکه دروسایل نقلیه دیزلی فرودگاه و هم چنین سیستم گرمایشی ان مورد استفاده قرار می گیرد.

این تکنیک با به دام انداختن انتشارات کربنی از طریق یک راکتور زیستی که شبیه به سیستم تغذیه جلبک ها کار می کند با تولید انبوه و بازیافت می تواند سوخت سازگار با محیط زیست موسوم به سوخت سبز تولید کند.پروژه استفاده از این سیستم در فرودگاه لیورپول در نخستین مرحله ازمایش قرار دارد و بی تردید تاثیر چشمگیری در روش بهره گیری شرکت ها از سوخت و مدیریت الاینده های کربنی خواهد داشت.
پودر فلفل سرطان پوست می اورد

 • اکتودرم
 • یکشنبه 14 آذر1389 , 8:32

دانشمندان امریکایی کشف کردند که مصرف پودر فلفل و غذاهای بسیار تند در دراز مدت می تواند منجر به بروز سرطان پوست شود.

این دانشمندان در تحقیقات خود خطرات پنهان در کاپسایسین،ماده تند فلفل را که همچنین در تولید پمادهای تسکین دهنده درد نیز مورد استفاده قرار میگیرد مورد برسی قرار دادند.

بنابراین به دلیل استفاده از کاپسایسین در این پمادها این ماده نه تنها از راه غذاهای تند بلکه از راه پوست نیز جذب بدن می شود.

کاپسایسین در القای مرگ سلولی سلول های توموری فعال است و از  طرف دیگر نتایج این تحقیقات جدید حاکی از ان است که این ماده می تواند خود به عنوان یک عامل سرطان زا رفتار کند به طوری که رفتار این ماده شبیه به قهرمان دو شخصیتی رمان دکتر جکیل و اقای هایداست.

به گفته این محققان مصرف این عنصر سازنده، تندی فلفل از طریق گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی،موجب التهاب بافت پوست و در نتیجه ایجاد تومورهای پوستی می شود.

این دانشمندان برای کاهش درد کمر موش ها کاپسایسین را به صورت موضعی روی پوست پشت این حیوانات قرار دادند.نتایج این تحقیقات نشان داد که در طول درمان با کاپسایسین،سطح انزیم التهابی سیکلو اکسیژناز افزایش یافت و در روی پوست موش ها تومور ایجاد کرد.
حشرات چگونه روی سقف و دیوار راه می روند؟

 • اندودرم
 • شنبه 13 آذر1389 , 13:48

حشرات برای راه رفتن روی دیوار یا سقف ماده ای چسبناک از خود تراوش می کنند بنا به نظرات دانشمندان، حشراتی که روی سقف راه می روند، رد پاهای چسبناک از خود به جا می گذارند.

 راه رفتن به حالت وارونه نیاز به نیروی چسبندگی همگن و ابزار مخصوصی به منظور مقابله با نیروی جاذبه دارد. پهنای بخش انتهایی پاهای حشرات معمولا به اندازه ای است که فضای لازم برای چسبیدن به سقف را برای آنها مهیا کند.
حیوانات چگونه با هم صحبت می‌كنند؟

 • اندودرم
 • شنبه 13 آذر1389 , 13:37
دنیای حیوانات، دنیای پر رمزورازی است، دنیایی كه از دیرباز بشر جستجوگر را به دنبال خود كشانیده وهر روز او را با كشف جدیدش شگفت زده كرده است. اگر چه اكنون در اقصی نقاط دنیا دانشمندان ومحققان بسیاری مشغول به بررسی و مطالعه در ابعادگوناگون زندگی آنان می باشند ولی هنوز رازهای زیادی بر آنها پوشیده مانده كه مهمترین و در عین حال شگفت انگیزترین آنها را می توان زبان حیوانات دانست كه این امر حتی موجب پدید آمدن شاخه ای جدید، در علم «رفتاری حیوانات» به نام «صداشناسی زیستی» گردیده است. دانشی كه سعی دارد به نشانه های صوتی حیوانات پی ببرد و در این راه به نتایج قابل توجه ای نیز دست یافته است. این كه حیوانات هم می توانند «با هم تكلم كنند، به گفتگو بپردازند، شورا تشكیل دهند، مشاوره كنند،كلامهای عاشقانه بگویند، جشن بگیرند و یا در موقع عزا و ناراحتی، نوحهسرایی كنند.» و شاید قابل تامل باشد كه بدانید اگر چه حیوانات پای بند قلمرو، خانواده، نژاد و غزایز خود هستند ولی جز در مواردی استثنایی (كه برای خود تعریفی خاص دارند) تمامی مشكلات و احتیاجات روزانه خود رااز طریق كلام برطرف كرده و هرگز از وسایل دفاعی خود برای همنوعشان استفاده نمی كنند.با ما همراه شوید تا از دستاوردهای جالب وخواندنی دنیای ارتباطات حیوانات مطلع گردیدنقش امگا-3 در بدن

 • مهدی احمدی فر
 • سه شنبه 9 آذر1389 , 22:30

امگا-3 در بدن به حدي مهم است که در مسيرهاي مهم متابوليک بدن نقش دارد، فعاليت آن از سطح سلولي با شرکت در ساختمان غشاي سلولي آغاز مي‌شود و سلامت غشا را حفظ مي‌کند. ويژگي‌هاي غشاي سلولي تحت تاثير نوع چربي است که مصرف مي‌شود.

مصرف بالاي چربي‌هاي اشباع سبب افزايش‌‌شکنندگي غشاي سلولي مي‌شود و زمينه بروز آسيب‌هاي سلولي و حتي بروز سرطان را در ابعاد سلولي فراهم مي‌کند، در حالي که با مصرف چربي‌هاي سالم‌تر مانند امگا-3 سلول‌ها در برابر آسيب‌ها بيمه مي‌شوند.

به تازگي ترکيبي به نام رزولوين شناسايي شده است که اين ترکيب از تبديل امگا-3 موجود در آبزيان در بدن به وجود مي‌آيد.

آثار مفيد امگا-3 در درمان اختلالات روحي مانند افسردگي و اختلالات دو قطبي مشاهده شده است، بنابراين بسياري از پزشکان در درمان بيماران خود امگا-3 را نيز لحاظ مي‌کنند.

محققان همچنين ارتباط ميان وضعيت امگا-3 و افسردگي پس از زايمان را مورد بررسي قرار دادند.

در اين تحقيق، ميزان دوکوزاهگزانوئيک اسيد در خون 380 زن استراليايي شش ماه پس از زايمان بررسي و مشخص شد که افزايش يک درصدي ميزان آن در خون سبب کاهش 59 درصدي در علايم افسردگي مي‌شود.

در طول بارداري، روزانه در حدود 2/2 گرم اسيد‌هاي چرب ضروري به مصرف جنين مي‌رسد، در نتيجه پس از زايمان با کاهش ميزان آنها در بدن مادر، خطر ابتلا به افسردگي پس از زايمان افزايش مي‌يابد.
بیماریهای جدید که از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند ، افزایش خواهد یافت

 • مزودرم
 • سه شنبه 9 آذر1389 , 20:28

دانشمندان پیش بینی می‌کنند:  شمار بیماریهایی که از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند مانند آنفلوآنزای خوکی، پرندگان و ایدز افزایش خواهد یافت.
روش درک در جانداران

 • اندودرم
 • سه شنبه 9 آذر1389 , 7:37

روشی كه موش ها (و سایر جوندگان) جهان را درك می كنند با طریقی كه ما انسان ها جهان را می شناسیم متفاوت است. در حالی كه حس بینایی انسان ها مهمترین منبع كسب اطلاعات برای آنها به شمار می آید، حس بینایی موش ها ضعیف بوده و نقش مهمی در شناخت آنها از محیط اطرافشان ندارد. موش ها برای شناخت محیط پیرامون خود بیش از چشم هایشان به سبیل هایشان اتكا دارند. موش ها محیط نزدیك خود را از طریق تماس سبیل های صورت (به این سبیل ها ویسكر گفته میشود) درك می كنند.
وبا

 • اکتودرم
 • سه شنبه 9 آذر1389 , 7:19

 وبا یک بیماری حاد اسهالی است كه به علت عفونت روده‌ها با باکتری به نام «ویبویو كلرا» به وجود می‌آید. آلودگی با این میكروب در نتیجه نوشیدن آب‌های آلوده یا خوردن غذاهای خام  مثل سبزیجات یا ماهی به وجود می آید. علائم بیماری شامل اسهال، دل پیچه، تهوع، استفراغ و كم آبی بدن است. گرچه ممكن است علائم بیماری خفیف باشد اما ۵ درصد افراد مبتلا دچار بیماری شدید می‌شوند كه با اسهال آبكی شدید، استفراغ و گرفتگی عضلات ساق پا همراه است. این افراد به علت از دست رفتن سریع مایعات بدنی دچار كم آبی شدید و شوك می شوند. در صورت عدم درمان مرگ در طول چند ساعت رخ می دهد.
سلولهای بند ناف می توانند انسولین تولید کنند

 • اکتودرم
 • سه شنبه 9 آذر1389 , 7:16

به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران انگلیسی و آمریکایی می‌گویند توانسته‌اند شمار بزرگی از سلول‌هایHYPERLINK ""بنیادی بند ناف را در آزمایشگاه رشد دهند و سپس آنها را به سلول‌های مولد انسولین در لوزالمعده بدل کنند.
دکتر راندال اوربان از مرکز پزشکی گالوستون دانشگاه تگزاس که سرپرست این تحقیق بوده است می‌گوید: "این کشف نشان می‌‌دهد که ما بالقوه می‌توانیم از سلول‌های بنیادی بالغ برای کمک به مبتلایان به دیابت استفاده کنیم."
این پژوهشگران که شامل متخصصان دانشگاه نیوکاسل در انگلیس هم می‌شدند، می‌گویند امیدوارند در نهایت بتوانند همین کار را با سلول‌های بنیادی جنینی هم انجام دهند.
در حال حاضر بسیاری از دانشمندان ایجاد حوزه جدید پزشکی باززایی (regenerative medicine) را دنبال می‌کنند که در آن از سلول های بنیادی رشد داده شده در آزمایشگاه برای جایگزینی بافت‌‌های صدمه‌دیده استفاده می‌شود.
گروه دیگری از دانشمندان در تلاش هستند تا بفهمند چگونه سلول‌های بنیادی جنینی می‌توانند به همه انواع بافت‌ها بدل شوند و در عین حال قابلیت تکثیر خود را هم تقریبا برای همیشه حفظ کنند، تا بتوانند سلول‌های عادی بدن را به چنین کاری وادار کنند.
پژوهشگران در تگزاس و نیوکاسل از خون بند ناف انسان استفاده کردند، زیرا این خون منبعی غنی از سلول‌های بنیادی "بالغ" تازه است.
آنها امیدوارند که از این طریق بافت مولد انسولین برای مبتلایان به دیابت نوع 1 که به علت تخریب بافت لوزالمعده توانایی تولید انسولین را از دست داده‌اند، به وجود آورند.
کاهش دی اکسیدکربن باکمک گیاهان تراریخته+تولید برق ازستاره دریایی

 • مزودرم
 • یکشنبه 7 آذر1389 , 17:16

کاهش دی اکسیدکربن باکمک گیاهان تراریخته

پژوهشگران آمریکایی دربررسی های خود نشان دادند که توسعه حجم بالایی ازگیاهان تراریخته می تواند تاسال 2050به کاهش دی اکسیدکربن اتمسفرکمک شایانی کنند.

گیاهیان اصلاح ژنتیکی شده (تراریخته) گیاهانی هستند که  دی ان ا آنها با بهره گیری ازتکنیکهای مهندسی ژنتیک وبا هدف بهبود واصلاح یک یا دو ویژگی دستکاری شده است. این گیاهان دردهه گذشته توانستند در بخش تکنیک های کشاورزی به نوآوری های بسیارجدیدی دست یابند. اکنون گروهی ازمحققان بخش علوم زمین لابراتور ملی لارنس برکلی دربررسی های خود نشان دادند که تاسال 2050 می توان با استفاده ازگیاهان تراریخته 5 تا 8 میلیارد تن ازدی اکسید کربن منتشرشده دراتمسفر را جذب کرد. به این ترتیب این گیاهان نقش مهمی درتولید انرژی (به شکل بیومس یا زیست توده) وهم درجذب دی اکسیدکربن ایفاخواهندکرد. براساس گزارش کریستین ساینس مونیتور، راه حل ایده آل برای کاهش در اکسیدکربن ازطریق این گیاهان است که گیاه تراریخته ایجادکردکه همانند یک گیاه پایا وچندساله رفتارمی کند. گیاهان پایاریشه های بسیارگسترده ای دارند که موجب می شود تنها میزان بسیارکمی انرژی ازطریق دانه ها ومیوه ها هدر رود همچنین میزان جذب دی اکسیدکربن این گیاهان بسیاربالاتر ازگیاهان با عمرکوتاه است.


تولید برق ازستاره دریایی

گروهی ازدانشمندان سوئدی باکشف یک پروتئین فلورسانت درستاره دریایی موفق شدند ازاین جاندارساکن اقیانوس ها انرژ ی الکتریکی تجدیدناپذیری به دست آوردند.

ستاره های دریایی همواره درگروه جانورانی قراردارند که بیشترین ترس ووحشت را درمیان انسان ها ایجادمی کنند. اکنون گروهی ازمحققان دانشگاه گوتنبرگ ودانشگاه فناوری چالمرز درسوئد به کشف جدیدی دست یافته اند که می تواند این جانداران رابه یک منبع مهم انرژی تجدیدپذیر تبدیل کنند. این دانشمندان موفق شدند امکان تولید انرژی برق ازیک پروتئین فلورسانت سبزرنگ ( جی اف پی) حاضردراین ارگانیسم دریایی را مورد آزمایش وبررسی قراردادند. دراین آزمایش، دانشمندان سوئدی یک پانل ازجنس دی اکسید سیلیکون  با دو الکترود آلومینیومی ایجادکردند. این دو الکترود ازطریق چند قطره ازاین پروتئین فلورسانت که مستقیم ازبدن ستاره دریایی استخراج شده بود تفکیک شدند وهریک ازالکترودها به یک سیم متصل شد. سپس این پانل درمعرض نور ماوراءبنفش گذاشته شد وراندمان جذب فوتونها ازسوی پروتئین مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج این آزمایش نشان داد که پروتئین فلورسانت ستاره دریایی شروع به انتشارالکترون ودر نتیجه تولید برق کرد. براساس گزارش دیسکاوری مگزین، محققان درآینده می توانند با تکامل این پانلها به یک منبع عالی برای توسعه سیستمهای تولیدانرژی پاک دست یابند.
آلودگی های صوتی ماهی ها را کر می کند

 • مزودرم
 • یکشنبه 7 آذر1389 , 17:13

پزوهشگران با بررسی برروی سیستم ارتباطی موجودات دریایی نشان دادند که آلودگی های صوتی زیرآب ها ماهی ها را ناشنوامی کند.

محققان سازمان محافظت دریایی سازمان جهانی حفاظت ازمحیط زیست، دانشگاه وین اتریش ودانشگاه ترسیه ایتالیا دریافتند که آلودگی های صوتی زیر آب به ویژه در دریای مدیترانه می تواند آنچنان قوی باشدکه ارتباطات میان ماهی هارا مختل واین جانوران دریایی را ناشنواکند.

این زیست شناسان دراین خصوص اظهارداشتند: «ماکشف کردیم که صدای تولیدشده ازیک قایق معمولی میتواند ماهی هارا ناشنواکند. این پدیده می تواند برروی باروری تخمها وطول عمرگونه هایی که با انتشارصداها وعلائم ویژه ای جفت یابی می کنند اثرات منفی برجای بگذارد. برخلاف تصورعموم اینکه ماهی ها گنگ هستند واقعیت ندارد. تاکنون بیش از100 گونه ماهی شناسایی شده اند که قادرند بایکدیگرگپ بزنند ودراین گفتگوها اطلاعات مربوط به شکار وشکارچی را تبادل کرده، مسیرحرکت رابه هم نشان دهند وپیغامهای عاشقانه ردوبدل کنند.»

همچنین برخلاف آنچه که تصورمی شود دریا دنیای ساکتی نیست به طوری که درآب صدا5 برابر سریعتراززمانی که درهوا است حرکت می کند وتا مسافتهای دورتری شنیده می شود. سرعت صدا درآب میتواند به حدود هزارو500متربرثانیه برسد. این محققان با استفاده ازهیدروفن یا میکروفنی که درزیرآب عمل می کند توانستند امواج صوتی راثبت کنند وآنها رابه اطلاعات دیجیتالی وخالص دردنیای بدون مرزدریا تبدیل کنند.

 این محققان افزودند:« تحقیقات نشان می دهد که صدای حاصل از فعالیت های انسان ازصداهای طبیعی بسیار بیشتراست واین موجب می شود که گونه های دریایی نتوانند صداهای طبیعی رابشنوند. علاوه برآسیب های وارده به سیستم شنوایی وقطع کانال های ارتباطی میان اعضای گروه های یک گونه، صدای حامل ازتردد کشتیها اثرات منفی دیگری نیزبرجای میگذارد به طوری که عادات طبیعی برخی ماهی ها دراثراین صداها مختل شده ومشکلات جدی برای مسیریابی وتهیه غذابرای این گونه ها ایجادمی کند. همچنین این ماهی ها به شدت دچاراسترس می شوند.»

براساس گزارش لارپوبکیلا، درراس پرسر وصداترین فعالیت های انسان دردنیای زیرآبها، ردیابهای لرزه نگاری است اما دردریای مدیترانه ترافیک کشتیها وقایقها مهمترین منبع آلودگی صوتی به شمارمی رود.
خطرنابودی پنگوئن ها تاپایان قرن

 • مزودرم
 • یکشنبه 7 آذر1389 , 17:12

گروهی از دانشمندان بین المللی هشدار داده اند که تاپایان قرن از  هر  18 پنگوئن، 10 پنگوئن نابودخواهدشد.

کمبودغذا، تغیرات آب وهوایی، صید بی رویه و نفتی که آبها را آلوده می کند از جمله این تهدیدات به شمارمی روند.

این دانشمندان با تاکید بر اینکه تاپایان قرن از هر 18 پنگوئن 10 تا از بین خواهند رفت اظهارداشتند که پنگوئن های «گالاپاگوس» وپنگوئن های «هامبولدت» که درسواحل پرو وشیلی ساکن هستند به دلیل کاهش ماهی برای خوردن مجبور به مهاجرت شده اند.

براساس گزارش نیوز وایز، پنگوئن های گالاپاگوس تا پایان قرن  با 30 درصد احتمال انقراض مواجهند. همچنین پنگوئن های امپراطورکه قهرمان اصلی فیلم مستند علمی «رژه پنگوئن ها» هستند درصورتی که نتوانند خودرا با تغییرات آب وهوایی وتغییر فصول ومهاجرت سازگارکنند تا سال 2100 نابودخواهندشد.

ازسویی دیگرآلودگی مزمن آبها دراثرتخلیه غیرقانونی نفت توسط کشتی ها ازدیگرخطهایی است که پنگوئن ها رابه شدت درمعرض خطرقرار میدهد.
کیسه شنا وشناوری ماهی

 • اندودرم
 • یکشنبه 7 آذر1389 , 17:10

کیسه شنا اندامی است که در اکثر ماهیان وجود دارد واز آن برای حفظ حالت شناوری وتغیر عمق خود در آب استفاده می کنند. گاهی هم این اندام در عمل شنوایی، تنفس یا تولید صدا بکار می رود. این کیسه پر از گاز است. ماهی در ابتدا تولد، هوادر کیسه شنای خود ندارد اما وقتی که کیسه زرده ماهی در شروف تمام شدن است ، نوزاد ماهی به سطح آب آمده واز طریق لوله گوارش ومجرایی به نام پنوماتوفور که بین لوله گوارش وکیسه شنا قرار دارد، هوا وارد کیسه شنا می شود. حدود یک هفته بعد ممکن است که مجرای پنوماتوفور بسته شود ویا تا آخر عمر باز باقی بماند.
تبدیل سلولهای پوست به خون-علت خودکشی دلفین ها

 • مزودرم
 • شنبه 6 آذر1389 , 21:11

تبدیل سلولهای پوست به خون

گروهی ازدانشمندان کانادایی برای اولین بارموفق شدند ازسلولهای فیبروبلاست پوست سلولهای خون را به دست آوردند.

محققان دانشگاه مک مستر در اونتاریو موفق شدند برای اولین بار بدون عبور از مرحله واسط تبدیل تبدیل سلولهای بزرگسالان به سلول های بنیادی، گروهی از سلول های بزرگسالان را مستقیما به گروه دیگری از سلول ها تبدیل کنند. نتایج این کشف می تواند فصلی نو در درمان برخی بیماری ها به ویژه سرطان بگشاید. در این روش جدید، دانشمندان کانادایی از سلول های فیبروبلاست پوست یک فرد بزرگسال استفاده کرده واین سلولها را به سلول های خونی همان فرد تبدیل کردند بدون آنکه ازمرحله تبدیل فیبروبلاستها به سلول های بنیادی جنین عبورکنند.این روش جدید نه تنها فرایند تبدیل سلولها را تسهیل میکند، بلکه می تواند مانع توسعه خطر تولید سلول های توموری شوند. این دانشمندان موفق شدند هم سلول های بنیادی خون و هم سلول های بزرگسالان خون را از این روش به دست آورند.هردونوع این سلول ها برای درمان بیماری های مختلف بسیارمفیدند ومی توانند تحولی در انتقال خون ایجاد کنند.به این ترتیب در آینده ای نه چندان دور میتوان در انتقال خون به جای استفاده از خون اهدا کننده از سلول های پوست خود بیمار خون تهیه کرد. اولین آزمایشات بالینی این سلول های خونی از سال 2012 بر روی انسان آغاز خواهد شد براساس گزارش نیچر، سلول های پوست انسان می توانند وابستگی به بانک خون را کاهش دهند.

علت خودکشی دلفین ها

پژوهشگران درتحقیقاتی علت آنچه که «خودکشی  دلفین ها» در دریا می دانستند را کشف کردند.

پژوهشگران دانشگاه فلوریدای جنوبی با اشاره به علت نامعلوم خودکشی دلفین ها، با تاکید بر نتایج تازه ترین تحقیقات درنواحی ساحلی سراسرجهان اعلام کردند حس شنوایی مانند حس بینایی از اهمیت زیادی برای دلفین ها برخوردار است ودلفین هایی که نتوانند از امواج صوی برای شناسایی جای غذا یا پیدا کردن خانواده خود استفاده کنند؛ دچار ضعف جسمانی وبی رمقی می شوند ودر نتیجه از بقیه جدا می افتند ودلیل از بین رفتن آنان همین امر است.پژوهشگران می گویند اغلب دلفین های که مرده در کنارسواحل پیدا می شوند تقریبا ناشنوا هستند یا قدرت شنوایی انها کم شده است.

به طور میانگین  سالانه حدود یک هزارو200 تا یک هزار و600 وال و دلفین در سواحل امریکا به گل می نشینند وبررسی ها نشان داده است اغلب این جانوران کرشده اند یا ازقدرت شنوایی انها کاسته شده است. به گفته پژوهشگران دلفین ها بدون توانایی شنیدن امواج صوتی، بی دفاع وبی رمق می شوند. برخی دانشمندان علت بروز این مشکل را ترکیبی از بلا رفتن سن، نقص مادرزادی یا ابتلا به بیماری می دانند، ولی برخی دیگر آلودگی صوتی ناشی از فعالیت های بشری در اکوسیستم دریاها را علت نقص شنوایی دلفین ها ذکرمی کنند. صدای موتور قایق های تندرو وکشتی های پهن پیکر اقیانوس پیما، اکوسیستم آبهای آزاد را آلوده می کند. به این عوامل ایجاد آلودگی صوتی، باید سروصدای ناشی ازآزمایش های لرزه نگاری برای اکتشاف نفت وگاز در بستر دریاها ونیز آلودگی صوتی ناشی از اجرای رزمایش های دریایی مختلف را اضافه کرد. این حیوانات به گونه ای خلق شده اند که حس شنوایی در آنها بسیارحساس است، ولی امروزه این جانوران مجبورند سر وصداهایی را بشنوند که اجدادشان هرگزتجربه نکرده اند.

 
چرا فلفل دهان را می ‌سوزاند؟

 • اندودرم
 • شنبه 6 آذر1389 , 19:49

حتما شما نیز این تجربه را داشته‌اید که با خوردن فلفل، دهان و زبانتان بسوزد، اما آیا تا به حال توجه کرده‌اید که چرا این حس سوزش گرچه کاملا واقعی است، ولی هیچ ردی از سوختگی مانند تاول برجا نمی ‌گذارد؟ و حتی گاهی خوردن آب هم درمان آن نیست!...
9 راز بدن شما

 • اکتودرم
 • جمعه 5 آذر1389 , 17:28

1) تولید اسپرین در بدن: مصرف میوه ها وسبزی ها به بدن ما کمک می کند که خودش اسپرین تولید کند. در ازمایشات انجام شده در این زمینه، ازمایش شوندگانی که که بنزوئیک اسید دریافت کرده اند خود در بدن سالسیلیک اسید تولید نمودند و این اسید جزء اصلی اسپرین است.

2) مغز بزرگتر ودندان های کج ومعوج: هرچه مغز بزرگتر باشد فضای درون دهان کوچکتر میشود و جای کمتری برای دندان ها باقی می ماند.

3) قد انسان صبح ها بلند تر است: بهتر است مسابقات بسکتبال خود را اول صبح انجام دهید. زیرا بدن انسان صبح ها یک متر وپنج میلی متر بلند تر می شود.

4) طرح روی زبان: طرح روی زبان درست مثل اثر انگشت مشکلی منحصر به فرد دارد و میتوان از ان در باز جویی ها استفاده کرد.

5) رنگ پوست: ظاهرا همه انسان ها در قدیم سیاه پوست بوده.پوست سفید نتیجه مهاجرت انان به  نقاط دیگر بوده است.پوست انسان به خودی خود کرم است.رگ های خونی زیر پوست رنگ ان را  سرخ میکند و لکه های قهوه ای سبب سیاه شدن پوست میشود.

6) انسان در تاریکی می درخشد: فیلم برداری با دوربین های فوق حساس نشان می دهد که بدن انسان در تاریکی کمی نور از خود متصاعد می کند.این نور در نتیجه واکنش های شیمیایی  بین سلول های انسان و موجودات دیگر است.

7) هر سه روز یک غشا: معده انسان یکی از خطرناک ترین اسید هارا تولید می کند. این اسید (هیدرو کلریک اسید) نام دارد در حوزه صنعت برای تجزیه فلزات مورد استفاده قرار میگیرد. این اسید در معده به هضم غذا کمک میکند ولی معده انسان برای سالم نگه داشتن خود مجبور است هر سه روز یک غشاء مخاطی برای خود بسازد.

8) آپاندیس بیهوده نیست: آپاندیس مکانی امن برای زندگی باکتری های مفید بدن می باشد. در زمان اسهال این باکتری ها می توانند کاملا دفع شود و به هضم غذا کمک میکنند.

9) بورها پر مو ترند: یک انسان معمولی صدهزار فولیکول مو دارد وهریک از این فولیکول ها برای 20 تار مو کافی هستند.تعداد فولیکول در انسان های بلوند 146000است ولی فولیکول افراد مو سیاه 110000 می باشد.
کدام حیوان باهوش تر است ؟

 • اندودرم
 • جمعه 5 آذر1389 , 8:59

اغلب حیوانات توانایی‌های ویژه‌ای دارند، اما سطح هوش آنها بسیار متفاوت است و تنها منحصر به گونه‌ خاصی نیست. در این میان بسیاری از اعمال حیوانات از روی غریزه انجام می‌شود که نباید آن را با هوش آنها اشتباه گرفت.
کلاغها ازميمونها باهوش ترند

 • مهدی احمدی فر
 • پنجشنبه 4 آذر1389 , 22:17
محققان نيوزيلندي در بررسي هاي خود متوجه شده اند کلاغها براساس تجربيات خود بهترازميمونها از عهده تصميم گيريهاي منطقي برمي ايند و هرسوراخي را صرفنظرازشکل ظاهري ان تشخيص مي دهند.
براساس اين گزارش دانشمندان طي ازمايشها کلاغها را واداشتند غذاي خود را که کنارسوراخهايي به اشکال مختلف قرار داده شده بود بردارند و متوجه شدند انها بلافاصله سوراخ را تشخيص مي دهند و به راحتي با استفاده از تکه هاي کوچک چوب شروع به ساخت ابزار مي کنند تا غذا را بدون افتادن به داخل سوراخ بر دارند.
ازمايشهاي قبلي نشان داده بود ميمونها نمي توانند به راحتي از ابزار براي برداشتن غذا از کنار يک سوراخ استفاده کنند و به اين ترتيب محققان متوجه شده اند که کلاغها مي توانند منطقي فکر کنند.2خبر علمی

 • مزودرم
 • پنجشنبه 4 آذر1389 , 19:58

مدرسه ی عالی فنی آخن و مرکز پژوهشی «یولیش» موفق به ساخت قوی ترین میکروسکوپ الکترونی جهان شدند. این میکروسکوپ «پیکو» نام دارد وبا دقت 50 پیکومتر(هزارمیلیاردم)اتم وحرکت ان رانشان میدهد.ازاین میکروسکوپ می توان درساخت میکروچیپ استفاده کرد.
شناسايي نخستين قورباغه بدون شش جهان!

 • اندودرم
 • یکشنبه 30 آبان1389 , 14:43

محققان از شناسايي نخستين قورباغه بدون شش جهان خبر دادند.

‌ ديويد بيکفورد و همکاران وي از دانشگاه ملي سنگاپور متوجه شده اند يک نوع نادر قورباغه که درجزيره بورنئو زندگي مي کند، فاقد شش است.
بر اساس اين گزارش جوکو اسکندر از انستيتو فناوري باندونگ اندونزي اولين کسي بوده که اين قورباغه ها را در سال هزارو نهصدو هفتاد و هشت مشاهده کرده اما وي معتقد بود اين موجودات انقدر جديد و نادر هستند که نبايد کالبد شکافي شوند.
دانشمندان سنگاپوري طي سفر علمي اخير به جزيره بورنئو اين قورباغه ها را مشاهده کردند که به خاطر نداشتن شش اکسيژن را از طريق پوست خود جذب مي کنند و اين پديده در ميان موجودات زنده و بخصوص چهارپايان واقعا نادر است.
به گفته انها تنفس از طريق پوست نشانه سازگاري با اب پاکيزه و بسيار سردي است که جريان تندي دارد و حاوي مقادير فراواني اکسيژن است. علاوه بر اين قورباغه داراي بدن پهني است که سطح پوست ان را افزايش مي دهد. ضمنا اين قورباغه از توانايي شنا کردن کمي برخوردار است و مدتها بدون حرکت در اب باقي مي ماند
.
چطور مو رشد می‌کند؟

 • اکتودرم
 • یکشنبه 30 آبان1389 , 13:30

همشهری آنلاین:
مو در چرخه‌هایی رشد می‌کند که شامل سه مرحله می‌شود: آناژن، کاتاژن و تلوژن.

 مرحله آناژن: این مرحله،‌ مرحله رشد مو است که بین 2 تا 8 سال طول می‌شکد. در طول این دوره، سلول‌ها در پاپیلای (جوانه) مو به سرعت تقسیم می‌شوند و تنه مو در حالیکه از پیاز مو به سمت بالا می‌‌آید و از منفذ آن خارج می‌شود، کراتینی (شاخی) می‌شود.
تولید سوخت زیستی با هندوانه!

 • اندودرم
 • یکشنبه 30 آبان1389 , 10:8
تولید سوخت زیستی با هندوانه!

پژوهشگران آمریکایی موفق شدند با استفاده از هندوانه هایی که طعم و شکل مناسبی ندارند، سوخت زیستی تولید کنند.
به گزارش مهر، هندوانه در تمام نقاط دنیا به عنوان بهترین میوه فصل تابستان شناخته می شود. بسیاری از هندوانه ها به دلیل شکل و طعم نامناسب در بازار به فروش نمی رسند.

به تازگی گروهی از محققان لابراتوار مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب در اکلاهاما موفق شدند با استفاده از این هندوانه های به فروش نرفته،
اتانول تولید کنند.

این محققان موفق شدند فرآیندی را ارئه کنند که می تواند از بازمانده های کشاورزی که انسان و حیوان به عنوان مواد غذایی از آنها استفاده نمی کنند، سوخت زیستی به دست آورد.

همه ساله در آمریکا حدود 20 درصد از هندوانه هایی که وارد بازار می شوند، به دلیل نامناسب بودن فروخته نمی شوند.

به همین منظور در سال 2007 در حدود 360 هزار تن هندوانه به صورت زباله از بین رفت. این در حالی است که شیره این میوه می تواند به عنوان یک منبع مهم اتانول زیستی مد نظر قرار گیرد.

60 درصد از هندوانه مغز غنی از قند است، به طوری که مغز این میوه از 7 تا 10 درصد گلوکز، فروکتوز و ساکاروز تشکیل شده است.

این محققان موفق شدند 220 لیتر اتانول از هر هکتار زمین زیر کشت هندوانه به دست آورند.
براساس گزارش رویترز، این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "شیره هندوانه، یک ماده قابل تخمیر است که قبل از غلیظ شدن بیشتر می تواند به راحتی با مواد دیگر ترکیب شود. سایر مواد قابل تخمیر مثل شهد و نیشکر باید قبل از تخمیر شدن رقیق شوند. این درحالی است که تحقیقات ما نشان داد که شیره هندوانه نیازی به رقیق شدن ندارد."
از روي گروه خون افراد به شخصيت آنها پي ببريد.

 • اندودرم
 • جمعه 28 آبان1389 , 23:41


آيا بين گروه خون و ويژگي هاي شخصيتي رابطه اي وجود دارد؟

بر اساس تحقيقات يک موسسه ژاپني که بر روي رابطه گروه خون افراد با ويژگي هاي شخصيتي آن ها کار مي کند، افراد با گرو ه هاي خوني مشابه داراي شخصيت ها مشابهي هستند.

TYPE O
شما مي خواهيد که بر ديگران رهبري کنيد و وقتي چيزي را مي خواهيد هر کاري براي به دست آوردن آن مي کنيد. . شما ديگران را به دنبال خود مي کشيد، وفاداريد و پر انرژي، شما حسود هستيد و به راحتي مي توانيد با ديگران رقابت کنيد.

TYPE A
شما به هارموني، آرامش و سازماندهي کار ها علاقه مند هستيد. با ديگران به خوبي همکاري مي کنيد و احساساتي، صبور و حساس هستيد. در کنار اين ها شما سخت کوش هستيد و مي توانيد در روياروي با مسايل آرامش خود را حفظ کنيد.

TYPE B
شما کاملا فرد گرا هستيد و مي خواهيد هر کاري را به روش خودتان انجام دهيد. شما خلاق و انعطاف پذير هستيد به گونه اي که مي توانيد با هر موقعيتي به آساني تطبيق پيدا کنيد. ولي اصرار شما بر مستقل بودن گاه بيش از حد است و به نقطه ضعف شما تبديل ميشود.

TYPE AB
دوست داشتني و مسلط به نفس.
چگونگي تغيير رنگ در آفتاب پرست ها

 • اندودرم
 • جمعه 28 آبان1389 , 23:35

شايد يکي از جالبترين رفتارها در دنياي جانوران قابليت تغيير رنگ خزندگان به خصوص آفتاب پرست ها باشد. قابليتي که آنها را از بقيه موجودات متمايز کرده و جايگاه ويژه اي نيز به آنها نيزد انسان ها بخشيده است. درست است که آفتاب پرست ها در بين جانوران به دليل قدرت تغيير نگ از شهرت خاصي برخورداند اما بدنيست بدانيد که اين توانايي در بسياري از خزندگان شگفت انگيز مناطق حاره يا تروپيکال وجود دارد که البته کارشناسان مي گويند: «استتار تنها نيمي از خصوصيات استثنايي خزندگان مناطق حاره است . آنها موجودات بسيار توانمندي هستند.»
سلولهای بنیادی وتوانایی بازسازی و درمان بافت عصبی بعد از سکته های مغزی

 • اکتودرم
 • جمعه 28 آبان1389 , 22:29

تحقیقات در دانشگاه MINNESOTA نشان دادکه یک نسل جدید از سلولهای بنیادی بند ناف تواناییهای سلولهای بنیادی اولیه را دارند.

بند ناف به عنوان منبعی از سلولهای خونی بنیادی شناخته شده است و این تصور می شد که تنها توانایی ساخت سلولهایی را داشته باشد که در خون وجود دارد.

تحقیقات جدید نشان داد تعدادی از سلولهای موجود در بند ناف حاوی سلولهای خیلی اولیه تر از سلولهای خونی هستند وتوانایی ساخت سلولهای متنوع تری را دارند.

این کشف از این جهت که این سلولها توانایی ساخت سلولهای عصبی را بعد از صدمه دیدن خواهند داشت،خیلی هیجان انگیز بود.

دکترWAHERLOW سرپرست این تحقیق بعد از به ثبت رساندن نتایج این تحقیق بر آن شد تا از این سلولها در مطالعات بر روی حیوانات برای ساخت سلول عصبی استفاده کند.

سکته مغزی یک مشکل عصبی است که سالانه 750000 نفر را در آمریکا گرفتار می کند.

با این کشف راه تازه ای بسوی درمان این بیماری وعوارض عصبی بجای مانده از این بیماری باز خواهد شد.
ماهی درمانی؛مفید یا مضر؟

 • مزودرم
 • سه شنبه 25 آبان1389 , 20:51

ماهی های کوچک «گاراروفااویتوسا» درآب های شمال ومرکزخاورمیانه یافت شده وبیشتردردو استخردرنزدیکی شهرهای کوچک کانگال وسیواس واقع درترکیه به طورمصنوعی پرورش داده می شوند. ازانجا که این ماهی ها درزمینه امراض پوستی خاصیت درمانی دارند، باقرارگرفتن درآب های معدنی درمانگری آنها نتیجه بخش ترشده وبیشتربه آنها «دکترماهی» گفته می شود. این ماهی ها درکشورهایی مانند ژاپن،چین، ترکیه واروپا مشهورهستند. هرسال افرادبسیاری که دچاربیماری پوستی هستند به این کشورها سفرمی کنند تا دکترماهی انها راویزیت کند.
الیاف ابریشم معجزه درمان عصب

 • اکتودرم
 • شنبه 22 آبان1389 , 20:13

دانشمندان بريتانيايی می گويند شايد بتوان از الياف ابريشم برای کمک به ترميم عصب آسيب ديده استفاده کرد.

آنها ثابت کرده اند که عصب می تواند در کنار دسته ای از الياف خاص، موسوم به "اسپايدراکس"، که مشخصه های مشابه تار عنکبوت دارد، رشد کند.اين گروه از محققين اميدوارند که تار ابريشم بتواند عصب قطع شده - شايد حتی در مواردی قطع نخاع - را نيز به رشد مجدد وادار کند.کرم های ابريشم که ابريشم "اسپايدراکس" را توليد می کنند، به لحاظ ژنتيکی دست کاری شده اند تا الياف مناسب پيوند با سلول عصب را بسازند.

 پرفسور جان پريستلی، از دانشگاه کوئين مری لندن، که سرپرستی اين تحقيق را برعهده دارد، می گويد الياف ابريشم مانند يک داربست عمل می کند و سلول های عصب می تواند بر روی آن رشد کند.

 گروه تحقيق دانشگاه کوئين مری لندن الياف ابريشم را در نسجی کشت شده و همچنين حيوانات آزمايش کرده است و در دو مورد نتيجه موفقيت آميز بوده است.پرفسور پريستلی، می گويد: "در تصاويری که از پروسه رشد سلولهای عصب گرفته شده دو تحول ديده می شود: يکی رشد فيبرهای عصب در کنار ابريشم و ديگری رشد سلولهای کمکی موسوم به شوان است که برای بازسازی عصب نقش بسيار مهمی دارد."وی می گويد در آزمايش هايی که بر روی حيوانات صورت گرفته الياف ابريشم به رشد عصب در ناحيه نخاع و عصب جنبی کمک کرده است.

 پرفسور پريستلی همچنين گفت که يکی از مزايای الياف ابريشم اين است که می توان آنها را به شکل لوله هايی پيچيده برای جاسازی عصب درآورد. از اين لوله های ابريشمی همچنين می توان برای پل زدن ميان انتهای عصب پاره شده استفاده کرد.اين گروه تحقيق اميدوارست که بتواند از ابريشم برای درمان بيمارانی که عصب جنبی آنها - عصبی که عضلات و حس لامسه را ميسر می کند - مثلا در بريدگی عميق دست، استفاده کند.پرفسور پريستلی توضيح داد که هدف بلندپروازانه تر برای محققان در اين زمينه اين است که از ابريشم برای ترميم نخاع آسيب ديده استفاده کنند. اما او تاکيد کرد که رسيدن به چنين مرحله ای کاری بسيار دشوار خواهد بود.تصوير عصب هايی که روی تار ابريشم در حال رشد هستند، يکی از برندگان مسابقه معتبر تصاوير علمی "ولکام تراست" (Wellcome Trust Biomedical Images Award)، بوده است.در اين مسابقه تصاوير علمی غيرقابل رويت با چشم غيرمسلح مطرح می شود.
10 حقیقت جالب درباره مغز

 • مهدی احمدی فر
 • جمعه 21 آبان1389 , 10:38
 طی تاریخ مغز انسان در نادیده گرفته شدن خود نقش بسیار خوبی را ایفا کرده است. تمامی انسانها از مصریان باستان گرفته تا ارسطو اهمیت چندانی به نقش ماده مرموزی که میان دو گوش انسان قرار گفته است نداده اند.

آناتومی شناس معروف "گالن" به مغز به عنوان فرمانده حرکات و صحبت کردن بدن انسان اعتبار داد اما حتی او نیز توجه چندانی به ماده سفید و خاکستری مغز نداشت. بر اساس گزارش لایو ساینس امروزه تحقیقات و پیشرفتهای تکنولوژیکی امکان مشاهده نزدیک مغز انسان را به وجود آورده است و یافته هایی که به واسطه این تکنولوژی ها به دست آمده اند می توانند افرادی مانند گالن را نیز شگفت زده کنند:
مغز انسان بسیار بزرگ است...
میانگین وزن مغز یک فرد بالغ 1.3 تا 1.4 کیلوگرم است. برخی از جراحان مغز و اعصاب بافت مغز زنده را مانند خمیردندان و مواد نیمه جامد دیگر توصیف می کنند. در حدود 80 درصد از محتوی جمجمه انسان را مغز فرا گرفته است و مابقی آن از میزان یکسانی خون و مایع نخاعی انباشته شده است به بیانی دیگر حجم مواد انباشته شده در جمجمه انسان با گنجایش بطری دو لیتری آب معدنی برابری می کند.

 اما در حال کوچک شدن است
انسانهای ماقبل تاریخ از مغزهای بسیار بزرگتری برخوردار بوده اند و مطالعات نشان می دهند مغز انسان از پنج هزار سال پیش تا کنون در حدود 150 سانتیمتر مکعب کوچکتر شده است که این میزان با 10 درصد از کل حجم مغز برابری می کند. تا کنون دلیل این کاهش حجم مغز مشخص نشده اما برخی بر این باورند این کاهش حجم با افزایش کارایی مغز همراه شده است. برخی دیگر بر این باورند که به دلیل عدم نیاز به فکهای مقاوم برای جویدن مواد غذایی سخت، جمجمه انسان رو به کوچک تر شدن گذاشته است. با این همه تا کنون شاهدی بر این موضوع که کوچک شدن مغز از میزان هوشمندی انسانها کاسته است یا نه به دست نیامده است.
 
مغز انسان انرژی خوار است
این عضو حیاتی که تنها دو درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد در حدود 20 درصد از اکسیژن و 25 درصد از گلوکز خون را مصرف می کند. این میزان مصرف انرژی مباحثاتی را در میان دانشمندان به راه انداخته است تا دریابند چه ماده غذایی منجر به تکامل یافتن مغز بزرگ در انسان شده است. در ابتدا گوشت به عنوان عامل آغاز این تکامل انتخاب شد اما به دلیل غیر قابل اتکا بودن این منبع غذایی دانشمندان گیاهان غنی از انرژی را به عنوان ماده غذایی انتخاب کردند که باعث تکامل یافتن مغز انسان و بزرگ شدن آن شده است. از دیگر نظریه هایی که برای توضیح بزرگ شدن مغز ارائه شده اند می توان به تغییرات آب و هوایی، نیاز محیطی و رقابتهای اجتماعی اشاره کرد.
 
چین خوردگی های مغز انسان را هوشمند می کنند
سطح مغز انسان از شیارهای عمیقی در هم پیچیده شده و از فرورفتگی ها (Sulci) و برآمدگی ها (Gyri) تشکیل شده است. این سطح غشای مغزی خوانده شده و منزلگاه 100 بیلیون نورون یا سلول عصبی است. این ساختار پیچیده به مغز امکان می دهد تا در فضایی کوچک بیشتر فشرده شده و در نتیجه قدرت پردازش آن افزایش پیدا کند.

بیشتر سلولهای مغز نورونها هستند
دیدگاه قدیمی که انسان تنها از 10 درصد از مغزش استفاده می کند دیدگاهی نادرست است اما اکنون آشکار شده است زمینه به وجود آمدن این دیدگاه در واقع این است که نورونها تنها 10 درصد از مغز انسان را تشکیل می دهند. بقیه سلولهای مغزی که بیش از نیمی از وزن مغز را به خود اختصاص داده اند سلولهای Glia نام دارند که به زبان یونانی به معنی چسب است. از این رو در گذشته عصب شناسان معتقد بودند این سلولها برای در کنار هم نگاه داشتن نورونها در مغز قرار دارند اما مطالعات جدید نشان داده اند که نقش این سلولها محافظت و ایجاد ایمنی برای رشد و عملکرد سیناپسها است.
 
مغز باشگاهی خصوصی است
ساختاری از سلولها در سیستم خونی مغز که دیواره خونی-مغزی نام دارد مانند نگهبانان در باشگاه های خصوصی تنها به چند مولکول اجازه ورود به بخش اصلی سیستم عصبی یعنی مغز را می دهد. مویرگهایی که تغذیه مغز را به عهده دارند در کنار سلولهایی که به یکدیگر چسبیده اند از ورود مولکولهای بزرگ جلوگیری می کنند، تنها پروتئینهای ویژه ای اجازه دارند موادغذایی و مواد دیگر مورد نیاز مغز را به داخل ببرند. این دیواره در عین محافظت از مغز گاه می تواند از ورود داروهای حیاتی به مغز نیز جلوگیری کنند. تنها راهی که تا کنون توانسته است ورود داروها از میان این مانع مغزی را امکانپذیر سازد فناوری نانو بوده است. در مطالعاتی که در سال 2009 در رابطه با درمان سرطان انجام گرفته بود دانشمندان توانستند نانوذرات ویژه ای را از میان این دیواره عبور داده و به دیواره تومورهای سرطانی اتصال دهند. در آینده می توان با ترکیب نانو ذرات و داروهای شیمی درمانی روشی موثر برای از بین بردن تومورهای مغزی به وجود آورد.
 
مغز در ابتدا به شکل لوله ای کوچک است
به گزارش مهر، پایه های مغز در اولین روزهای شکل گیری جنین بنا گذاشته می شوند. سه هفته پس از شکل گرفتن جنین لایه ای از سلولهای بنیادین که صفحه عصبی نام دارد شکل گرفته و به لوله ای عصبی تبدیل می شود. این نسج در واقع سیستم مرکزی عصبی را به وجود می آورد. لوله عصبی از ابتدایی ترین مراحل رشد جنین شکل گرفته و از دیگر بخشها متمایز می شود و شکل گیری نورونها و دیگر سلولها نیز از سه ماهه دوم آغاز خواهد شد. چین خوردگی های مغز بسیار دیر آغاز می شود و در 24 هفتگی تعداد بسیار کمی از این چین خوردگی ها بر روی سطح مغز مشاهده می شود.
 
مغز کاملا تکامل نیافته است
نقطه اوج رشد ماده خاکستری مغز به دوران بلوغ انسان تعلق دارد و در دوران نوجوانی و با گسترش بخشهای قدامی مغز که با قضاوت و تصمیم گیری در ارتباطند تکامل بیشتری پیدا می کند. مطالعات نشان داده اند بخشهایی که با عملکرد چندگانه انسان در ارتباط است تا 16 یا 17 سالگی به طور کامل تکمیل نمی شوند و بسیاری از دیگر توانایی های مغز تا 20 سالگی به تکامل می رسند.

مغز هرگز از تغییر دست بر نمی دارد
زمانی دانشمندان بر این باور بودند که با پشت سر گذاشتن جوانی، توانایی شکل گیری اتصالات نورونی جدید نیز در انسان متوقف می شود. دیدگاهی که در سال 2007 مردود اعلام شد و دانشمندان دریافتند مغز در شرایط مختلف توانایی تشکیل دادن نورونهای جدید را دارد و مغز می تواند در دوران بزرگسالی نیز اتصالات جدید نورونی بسازد. همچنین تحقیقات بر روی مراقبه یا مدیتیشن نشان داده است تمرین دادن شدید مغز می تواند ساختار و عملکرد مغز را تغییر دهد.
 
زنان از این پس دیگر ونوسی نیستند
فرهنگ های عام می گویند مغز زن و مرد با یکدیگر تفاوت دارند. درست است که هورمونهای زنان و مردان بر روی گسترش مغز تاثیرات متفاوتی دارد و تا کنون تفاوتهایی در زمینه شیوه های احساس درد، تصمیمگیری های اجتماعی و کنار آمدن با فشارهای روحی میان زنان و مردان کشف شده است اما در واقع بیشترین بخش مغز و قدرت مغزی زنان و مردان با یکدیگر یکسان اند. مطالعاتی که در زمینه تفاوتهای جنسیتی انجام گرفته نشان می دهند 78 درصد از تفاوتهای جنسیتی گزارش شده نزدیک به صفر یا بسیار کوچک بوده اند. همچنین این مطالعات شایعات موجود در رابطه با توانایی های مختلف جنسیتهای متفاوت را رد کرده است. مطالعه ای که در ژانویه سال جاری بر روی نیم میلیون دختر و پسر از 69 کشور جهان انجام گرفت نشان داد هیچ اختلافی در توانایی محاسبه و ریاضیات میان این دو جنسیت وجود ندارد.معرفی

وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه آزاد قم